Blog

Nowy Początek

( words)
-

Czy lubisz zaczynać nowe rzeczy?

Kiedy decydujesz się na podjęcie decyzji o zmianie? Czy czekasz na dobrą datę taką jak nowy rok, przesilenie zimowe czy koniec wakacji? A może kierujesz się cyklem księżyca i orientujesz się na jego pełnie i nowie?

Obiektywnie rzecz biorąc, to każdy moment jest dobry by zmienić coś co nam już nie służy. Skończyć coś starego i zacząć na nowo. Ale pomimo oczywistości tego stwierdzenia to częściej nam się zdarza zdecydować się na zmianę w jakąś szczególną datę lub z okazji święta.

Też tak masz?

Ja tak mam. Dlatego postanowiłam dokładnie 1 lutego tego roku wypuścić w świat mój pierwszy newsletter do Was.

Dlaczego wybrałam tą datę?Co jest w niej takiego specjalniego? Właśnie 1 lutego będziemy obchodzić święto Imbolc oraz początek Chińkiego Roku. Mało? No to jeszcze dorzucę Nów księżyca w Wodniku.

Co to jest Imbolc?

Nazwy tego święta nie jest do końca jasna.

Jedni twierdzą, że IMBOLC pochodzi od słowa Óimelc, czyli „owcze mleko”. Tłumaczone jest to To właśnie pod koniec zimy i na początku wiosny rodzą się małe owce a dorosłe produkują więcej mleka. Niekiedy uważa się, że pochodzenie nazwy wywodzi się ze staroirlandzkiego wyrazu, który oznacza “mycie”, “oczyszczenie”. Jeszcze inne źródła mówią o tym, że wyraz IMBOLC oznacza dosłownie “w brzuchu matki”.

Na czym polegało Imbolc?

Imbolc oznaczać oczyszczenie przez „ogień i wodę”.

Imbolc poświęcony jest irlandzkiej bogini wiosny, poezji, muzyki, jasnowidztwa i rzemiosła, Brigid. Miała ona zapewniać dobre plony, uzdrawiać, wspierać rolników, oraz rodzące kobiety. Był to czas, w którym świętowano przygotowującą się przyrodę do porodu wiosennych dni. W wielu źródłach podaje się, że był to celtycki pierwszy dzień wiosny.

W tych dniach najważniejsze staje się obserwowanie pierwszych, mocniejszych promieni słońca, które zapowiadają wiosnę. Jest to iskierka powijająca się w zimowych ciemnościach. Celebrując Imbolc zapala się świece, które symbolizują światło i ciepło, ogień, iskrę życia. Święto to przypomina nam o tym, że Ziemia już odpoczęła i jest gotowa do wydania nowego życia.

Kiedy wypada Imbolc?

Jest to stare święto celtyckie wypadające na 2 nów po przesileniu zimowym.

Data tego święta jest ruchoma, gdyż pochodzi ono z czasów, kiedy używano kalendarza opartego na księżycu a ten jak wiemy, nie pokrywa się z ogólnie przyjętym solarnym kalendarzem gregoriańskim. Z czasem, kiedy zaczęto używać kalendarza opartego na słońcu, unieruchomiono to święto przypisując je do 1 lutego. W tym roku święto Imbolc akurat wypada 1 lutego. A tym samym też nów księżyca.

Wydaje się to niesamowitą zbieżnością gdyż podobieństwo obchodów Matki Boskiej Gromnicznej, której święto przypada na 2 lutego jest uderzające. To nie pierwszy raz w miejsce dawnych świąt zostały naniesione nowe interpretacje. W obchody Matki Boskiej Gromnicznej również palimy świece. Duże gromnice, których płomień jest przypisywany w symboliczny sposób postaci Jezusa, którego nazywa się Światłością Świata oraz światłem na oświecenie pogan.

Matka Boska Gromniczna jako chrześcijańska wersja Imbolc?

Według legendy Matka Boska Gromiczna , której święto wypada 2 lutego, chodzi po polach z zapaloną świecą i chroni oziminy przed wymarznięciem. Oświetla również drogę zbłąkanym podróżnym. W wędrówce towarzyszy jej wilk, którego Maryja ocaliła przed polującymi na niego mężczyznami. W ikonografii ludowej Matka Boska Gromniczna przedstawiana jest czasem także z leżącym u jej stóp gniazdkiem ze skowronkami. Wierzono bowiem, że w tym dniu po raz pierwszy powinien odezwać się skowronek. Panowało przekonanie, że to połowa zimy i ukryty w ziemi robak odwraca się w drugą stronę, sposobiąc się w ten sposób do wyjścia z kryjówki.

Dzień ten też zwyczajowo jest pożegnaniem się z bożonarodzeniową choinką co możemy zauważyć chodząc ulicami miast. Brzmi podobnie do znaczenia święta Imbolc? Sami oceńcie.

Krzyż świętej Brygidy

Jak można świętować z Imbolc?

Jeżeli masz w sobie chęć i otwartość by spróbować wsparcia jakie daje podążanie za naturalnymi cyklami przyrody to jest bardzo dobra okazja by skoncentrować się na swojej intencji na ten rok. Jeśli masz ją sformułowaną to zapal świecę, wypowiadając ją na głos. Patrząc w płomień, powtarzaj ją w rytmie wdechów i wydechów. Powtórz ten rytuał przez następne 3 dni lub wtedy kiedy będziesz mieć potrzebę przywołania swojej intencję. Pomyśl, że oświetlasz drogę intencji by mogła się zamanifestować.

Do świętowania tego czasu na pewno przydadzą się też Lalki Mocy

Jeśli masz w zasięgu Słowiańską Lakę Mocy to możesz również sięgnąć po nią teraz. To Żadanice – Strażniczki Marzeń i Podróżki są na ten czas dobrymi towarzyszkami. Jeśli Twoja intencja jest konkretna sięgnij po Żadanice i daj jej prezent wypowiadając intencję na głos. Jeśli masz tylko naszkicowany kierunek – wybierz Podróżkę, która będzie pilnować byś nie zboczyła z kursu. Nie masz jeszcze swojej Lalki Mocy? Wskakuj tutaj i wybieraj tu lub zamów tutaj.

Masz pytania? Pisz śmiało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapis do newslettera

Proszę czekać

Dziękuję za zapisanie się :)