Słowiańskie Lalki Mocy

Lalki Mocy
Słowiańskie Laki Mocy. foto: Agata Maziarz

Lalkarstwo stare, jak … człowiek!

Obecnie lalki kojarzone są z masowym produktem fabryk, który znajdujemy opatrzone kodem kresowym na półkach sklepów. Współcześnie, głównie są przeznaczone do zabawy dziecięcej. Ale to zaledwie malutki wycinek historii lalkarstwa. Ręcznie wykonywane lalki towarzyszyły nam od tysięcy lat.

Prawdopodobnie, pierwsze lalki powstały w okresie, kiedy człowiek zdał sobie sprawę ze swojej odrębności od świata zwierząt. Możliwe jest, że zaczął je wykonywać by zrozumieć tajemnice swojego istnienia. Ale to możemy tylko domniemywać. Faktem jest natomiast, że najstarsze znane archeologom figurki przedstawiające postać ludzką, wykorzystywane prawdopodobnie do celów kultowych, które można zaliczyć do lalek, mają ponad 40 tysięcy lat. Często o tym myślę, biorąc magiczną lalkę do ręki. Czuję, że włączam się w tradycję liczącą sobie dziesiątki tysięcy lat.

Pierwsze spotkanie z tradycją

Słowiańskie Lalki Mocy, które powołuję, poznałam podczas mojego pierwszego pobytu na Białorusi w 2010 roku. To właśnie tam, w maleńkiej wiosce, siedząc w upalny dzień w cieniu strych lip, dowiedziałam się o tradycji motania magicznych lalek. Pamiętam do dziś jak Volga, długowłosa kobieta o delikatnych rysach, snuła swoją opowieść a jej słowa mieszały się z bzyczeniem pszczół zbierających nektar. Nawet przez myśl mi nie przeszło, że właśnie się zaczyna dla mnie nowy rozdział w życiu, w którym te Magiczne Lalki Mocy staną się dla mnie tak ważne i zostaną na tak długo.

Moja Żadanica zadziałała

Zamotałam wtedy Żadanice – strażniczkę marzeń. Pamiętam, że wyjeżdżając z Białorusi wypowiedziałam na głos życzenie : Chcę tu wracać. Chcę jeździć za wschodnią granicę.

W niecały miesiąc po powrocie do domu dostałam zaproszenie do Polsko – Ukraińskiego projektu dla młodych aktywistów. Po kilku latach dołączyła do nas Białoruś. Pracowałam w tym projekcie przez 8 lat jeżdżąc często na Ukrainę i Białoruś a czasami też do innych krajów za wschodnią granicą. A moja pierwsze Żadanica jest cały czas ze mną i czuwa w pracowni nad tym co robię.

Jeśli chcesz zobaczyć w skrócie co przynoszą ze sobą Lalki Mocy, zapraszam na krótki film o nich.

A jeśli wolisz poczytać, poniżej opisałam 7 Tradycyjnych Słowiańskich Lalek, które poznałam w mojej podróży za wschodnią granice. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nich, zapisz się do newslettera Urban Magii, żeby Ci nic nie umknęło. Będę niedługo nagrywać krótkie filmy i pisać obszerniejsze teksty o poszczególnych lalkach.

Siedem Lalek Mocy – którą wybrać?

Żadanica, Podróżka a może Ziarnuszka? Karmicielka, Otulaczki czy Nierozłączki? A może Lalka Przejścia i Transformacji? Przeczytaj krótką ściągawkę na temat magicznych mocy poszczególnych lalek, która ułatwi Ci odnalezienie tej aktualnie potrzebnej.

Żadanica, Motanka. Lalka Mocy spełaniająca życzenia

ŻADANICA: strażniczka marzeń

Nazwa Żadanica pochodzi od białoruskiego słowa [жаданне] „żadanie” czyli życzenie. Jej mocą jest stanie na straży naszych marzeń i pomoc w ich spełnieniu.

Żadanica nie pozwala nam zapomnieć o naszych pragnieniach, gdyż kieruje nią głębokie przekonanie o sile jaką daje spełnienie w życiu. Siedząc w zasięgu naszego wzoru milcząco zachęca nas do podjęcia aktywności i przypominam o podjętej decyzji o spełnieniu.

Więcej o Żadanicy przeczytasz wkrótce tutaj.

Koszt Żadanicy to 229 zł plus koszty przesyłki. Gotowe możesz zobaczyć tutaj. Koszt zamówionej Żadanicy, którą powołam specjalnie dla Ciebie to 269 zł plus koszy przesyłki.

 

Podróżka, Motanka, Lalka Intuicji

PODRÓŻKA: Lalka Intuicji i wewnętrznego głosu

Podróżki przeznaczone są do ochrony i towarzyszenia wędrowcom. Jeśli potraktujemy drogę dosłownie, to można uznać, że Podróżka ma za zadanie chronić nas w wyjazdach czy wycieczkach. Jeśli podejdziemy do drogi metaforycznie, to zakres wsparcia Podróżki znacznie się rozszerza. Jej zadaniem jest utrzymywanie nas w kursie jakości i wartości, które wybieramy jako kierunkowskazy w drodze do naszego spełnienia. Podróżka jest jak wewnętrzny kompas, z którym nigdy się nie zgubimy.  

Podróżka może towarzyszyć w jednym konkretnym aspekcie naszego życia – np. na ścieżce zawodowej, sportowej, duchowej, czy miłosnej.

Jeśli chcesz mieć swoją Podróżkę lub chcesz sprawić komuś bliskiemu zobacz na moim profilu na Instagramie – może któraś z nich złapie Cię za serce?

Jeśli nie → napisz do mnie. Powołam specjalnie dla Ciebie.
Koszt gotowej Podróżki to 229 zł plus koszty przesyłki. Możesz zobaczyć tu.
Koszt Podróżki powołanej specjalnie dla Ciebie to 269 zł plus koszy przesyłki

Ziarnuuszka, opiekunka domu

 

ZIARNUSZKA: opiekunka serca domu

Nazwa Ziarnuszka pochodzi od wypełniających ją ziaren zboża – symbolu płodności i obfitości. Jej zadaniem jest troska o domostwo, odganianie złych duchów, nieproszonych gości oraz dbanie o spokój i równowagę. Uosabia dostatek i szczęście.

Ziarnuszkę, by spełniła swe zadanie, stawia się w „sercu domu”. O tym jak znaleźć serce domu, jak o nią dbać oraz co zrobić z Ziarnuszką przy przeprowadzce, przeczytasz niedługo tutaj.
Gotowe Ziarnuszki są do twojej dyspozycji tutaj. Jeśli chcesz zamówić specjalnie dla siebie, napisz do mnie.

Koszt gotowej Ziarnuszki to 229 zł plus koszty przesyłki. Gotowe Ziarnuszki możesz zobaczyć tu. Koszt Ziarnuszki powołanej specjalnie dla Ciebie to 259 zł plus koszy przesyłki.

Karmicielki - Lalki Obfitości

KARMICIELKA : Lalka obfitości

Karmicielki, malutkie laleczki z wielkim biustem i wyciągniętymi do góry rączkami, uczą nas jak sięgać po co czego pragniemy najbardziej bez wyrzutów sumienia, za to z radością i lekkością.

Te malutkie motanki, połączone nieparzyście po 3, 5 czy 7 mają za zadanie przynosić nam pomyślność i obfitość. Karmicielki noszone przy sobie są bardzo pomocne szczególnie w momentach, w których potrzebujemy wsparcia  w sięganiu po obfitość w życiu.

Czemu jest ich nieparzysta liczba i w jaki sposób zapraszają do spotkania z obfitością przeczytasz niedługo tutaj.

Jeśli chcesz, żebym powołała dla Ciebie Karmicielki napisz do mnie. Ustalimy ile ma ich być i w taki sposób chcesz je przy sobie nosić.

Karmicielki powołuję na zamówienie. Pojedyńcza Karmicielka kosztuje 110 zł. Trojaczki – 259 zł.
Możliwe są również naszyjniki z większą ilością : pięć – 395 zł, siedem 495zł, dziewięć – 589 lub więcej.

 

Lalka Przejścia : przewodniczka transformacji

Rozpoczęcie związku, zaręczyny a może ślub? Zmiana pracy, przeprowadzka do innego kraju czy Podróż Życia? Wejście w okres menopauzy, pierwsza miesiączka czy narodziny dziecka? Te i im podobne przełomowe momenty w życiu, które wyraźnie dzielą naszą rzeczywistość na przeszłość i przyszłość, wymagają specjalnego zaopiekowania. To właśnie Lalka Przejścia i Transformacji przypomina jak potrzebne jest zatrzymanie się w obliczu ważnej zmiany w życiu.

Lalki Przejścia powołuję odnosząc się do konkretnej wydarzenia i myśląc o kobiecie dla której będzie towarzyszyć w transformacji. Jeśli chcesz, żebym ją powołała dla Ciebie jako podarunek dla innej kobiety – napisz do mnie. Jeśli interesuje Cię temat obrzędów przejścia możesz zajrzeć tutaj.

Koszt Lalki Przejścia i Transformacji to 389 zł plus koszty przesyłki.

Nierozlączki, Motanki dla par

NIEROZŁĄCZKI : lalki ślubne

Nierozłączki symbolizującą miłość i decyzję dwojga ludzi o połączeniu się w parę. Ofiarowywane parze podczas zaślubin mówią o decyzji dwojga ludzi, która w matematycznym równaniu można zapisać jako 1+1 > 2
Nierozłączki to dwie lalki wykonane na jednym, wspólnym ramieniu. Połączone drewnem, wykonane z delikatnej tkaniny, przypomina nam o tym, że o trwałości połączenia między dwojgiem ludzi decyduje ich troska i intymność. Więcej o Nierozłączkach przeczytasz wkrótce tutaj.
Nierozłączki wykonuję z myślę o konkretnych osobach. Jeśli chcesz, żebym je powołała z okazji zaślubin czy rocznicy -> napisz do mnie

Koszt Nierozłączek to 389zł plus koszty przesyłki. Lalki są opakowane w pudełko wraz z kartką opowiadającą pochodzenie i znacznie zwyczaju motania Nierozłączek dla nowożeńców na szczęście.

Otulaczki - lalki ochronne dla małych dzieci

Otulaczki : lalki ochronne dla noworodków.

Otulaczkimalutkimi, kolorowymi laleczkami wieszanymi na wstążce nad dziecięcą kołyską lub wózkiem. Ich zadaniem jest chronić nowo narodzone dziecko przed urokami i złymi intencjami osób postronnych. Czuwają nad spokojnym snem dziecka.
Jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego liczba laleczek powinna być nieparzysta i co oznacza kolor czerwony wieszany przy kołyskach zajrzyj na bloga. Niedługo pojawia się tam odpowiedź.

Cena Otulaczków zależy od ich ilości. Pojedynczy Otulaczek – 110 zł, trojaczki – 259 zł, 5 – 395 zł, 7 – 495 zł+ koszty przesyłki.

Która z siedmiu Lalek Mocy jest dla Ciebie?

 

Żadanice, Magiczne Lalki Mocy

Jeśli decydujesz się na Żadanicę, Podróżkę bądź Ziarnuszkę możesz wybrać z tych gotowych. Sprawdź czy któraś z tych, które są na profilu Urban Magii na Instagramie lub Facebooku chwyta Cię za serce. Każda z nich jest wykonana w konkretnej intencji, o której możesz przeczytać w opisach do każdej z nich. Może któraś z gotowych Lalek Mocy przemówi do Ciebie? Ich koszt to 229 zł plusz koszty przesyłki.

Urban Magia

Jeśli zdecydujesz się na Lalkę Mocy, którą powołam specjalnie dla Ciebie bądź bliskiej Ci osoby, napisz, proszę, do mnie wiadomość.

Ustalimy wtedy w jakiej intencji mam ją powołać i jak ma wyglądać.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w formułowaniu intencji, zapraszam do Pomocnika Intencji. Jest tam kilka pytań, pomogą Ci ją formułować. Jeśli chcesz zamówić Lalkę Przejścia wersja przygotowana specjalnie dla niej jest tutaj.

 

Lalki Mocy w Wirtualnej Polsce

Chcesz więcej o nich poczytać, zapraszam do artykuły na Wirtualnej Polsce.

Masz pytanie o Lalki Mocy? Napisz do mnie. Z radością odpiszę.

 

Zapis do newslettera

Proszę czekać

Dziękuję za zapisanie się :)