Obrzędy przejścia

Kobiece obrzędy przejścia – który wybrać?

Kasia Dorota/ Urban Magia
Kasia Dorota / Foto : Agata Maziarz

Obrzęd przejścia wpiera i czuwa nad przełomowymi momentami w naszym życiu, w których znajdujemy się pomiędzy dwoma rzeczywistościami – oddzieleni jednocześnie od tego, co było jak i od tego, co dopiero będzie.Takie przełomowe momenty w życiu mogą obywać się na poziomie fizycznym, społecznym czy duchowym.  Głęboko przeżyty, pomaga w świadomy sposób pożegnać przemijające, zachować to, co chcemy zabrać ze sobą na dalszą drogę i przywitać nieznane, które nadchodzi. Jest jednorazowym i niepowtarzalnym doświadczeniem.

Jeśli obrzędy przejścia są dla Ciebie czymś zupełnie nowym a intuicja podpowiada Ci, że warto przyjrzeć się im bliżej, przeczytaj o nich na moim blogu.

Obecnie wspieram i przygotowuję dwa rodzaje obrzędów przejścia. Każdy z nich czerpie z kobiecej tradycji. Jeden ma charakter indywidualny, a drugi – grupowy.

Lalka Przejścia – Przewodniczka Transformacji

Lalkę Przejścia powołuję zgodnie z przekazaną mi intencją dla Ciebie bądź bliskiej Ci kobiety będącej w trakcie lub u progu czasu przejścia.

Lalka Przejścia – Przewodniczka Transformacji

Lalka Przejścia może towarzyszyć zmianie na poziomie ciała (np. pierwsza miesiączka, menopauza, zajście w ciążę, poród, choroba), w relacjach z innymi (zmiana pracy, nowy kierunek studiów, narzeczeństwo, ślub, rozstanie, rozwód ) lub na bardziej subtelnym poziomie ( zmiana w relacji z samą sobą, podjęcie decyzji o wyborze ścieżki duchowej/życiowej, zmiana na poziomie mentalnym/duchowym). Lalka Przejścia pomaga w transformacji, kiedy decyzja zostanie pojęta.  

Dwustronna konstrukcja lalki w osobistym obrzędzie czyni namacalnym doświadczenie zmiany. Nie da się zobaczyć dwóch połączonych w jedną lalek jednocześnie – tak jak nie da się być jednocześnie w dwóch rzeczywistościach naraz.

Gotową Lalkę Przejścia wysyłam w Pudełku Mocy – pięknym, błyszczącym pudełku, które służy gromadzeniu osobistych skarbów. Jest wystarczająco duże, by pomieścić inne przedmioty mocy – symbole tego, co zabieramy ze sobą w nieznane.

Wieczór Panieński

foto: Elena Kondrakhina
foto:Elena Kondrakhina

Podczas wieczorów panieńskiech, które pomagam zorganizować, przywołuję to, co w dawnych obrzędach służyło opiekuńczemu celebrowaniu przyjaźni i siostrzeństwa w gronie najbliższych kobiet, podczas kórego było miejsce na szereg czynności symbolicznych i magicznych.

Współczesny obrzęd wieczoru panieńskiego, który pomagam zorganizować i przeprowadzić, ma tak samo transformującą moc jak dawny, zarówno dla przyszłej Panny Młodej, jak i towarzyszących jej kobiet.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, zapraszam do przeczytania na blogu przykładowego scenariusza wieczóru Panieńskiego jako obrzędu przejścia (tekst w przygotowaniu).

Zapraszam również do grupy na Facebooku Przymiarki Weselne oraz do cześci bloga, poświęconemu temu projektowi, którego celem jest dostosowanie do współczesności obrzędu oczepin. 

Zapis do newslettera

Proszę czekać

Dziękuję za zapisanie się :)