Blog

wielka MOC pisanek

( words)
-

Najstarsze ślady zwyczaju malowania jaj pochodzą z Mezopotamii czyli mają z grubsza 5 tysięcy lat. Cesarstwo Rzymskie też mogłoby się pochwalić swoimi okazami. Chińczycy od dawien dawna prezentowali sobie kolorowe jajka wraz z nadejściem wiosny. Zdobione jajka pojawiały się zarówno w rytuałach związanych z nowym życiem jak i tych pogrzebowych. Gliniane jajeczka uzupełniane w środku kamyczkami aby grzechotały dla nowonarodzonych a czerwono barwione wkładano do grobowców.

Ciągłość śmierci i życia.

Odrodzenie. 

Brzmi znajomo? 

Że tak bym powiedziała, Wielkanocnie?

Pisanka

Ponadczasowy i ponadkulturowe znaczenie jajka jako symbolu życia, płodności i potencjału nasuwa się samo. Tkwiący w środku twardej skorupki zarodek życia jest synonimem początku. Koncepcja powstającego bądź odradzającego się świata z jaja pojawia się w mitach kosmogonicznych wielu kultur.  

W ludowych wierzeniach zwyczaj malowania jaj był uważany za jeden z warunków zapewnienia ciągłości świata i podtrzymywania jego cykliczności. Samo dekorowanie jaj związane było z licznymi zakazami i nakazami. Jajka, dawane w prezencie,  z konkretnymi zdobieniami w odpowiednich kolorach były zakodowaną wiadomością dla obdarowanego. Były trochę jak nasze emotikony w esemesach. By móc je dziś odczytać trzeba pamiętać, że wzory na pisankach, były pisane głównie przez mieszkańców wsi – rolników. 

Jednym z najczęstszych wzorów było życzenie deszczu wyrażony kreseczkami lub falami. Pojawiały się również ryby z intencją zdrowia dla zwierząt hodowlanych jak i dla mieszkańców. Nakrapiane rąby były życzeniem dobrych plonów z pola. Te z kogucikami były matrymonialne. Dawane w prezencie jako dowód sympatii miały o wiele większe znaczenie niż serduszko na Tinderze. No i były rozdawane mniej rozrzutnie bo ileż jajek trzeba by było ozdobić…

Najbardziej popularnym i rozpoznawalnym wzorem są te oparte o kult solarny. Kręcące się promieniste kule, koła ze spiralnie rozchodzącymi się odnogami miało przywołać Słońce i przekazać jego siłę obdarowanemu. Mniej znany jest wzór jelonka, który też jest bezpośrednio związany z kultem słońca. Według ukraińskich legend to właśnie on na swoich rogach wynosi co ranek słońce ze świata podziemi. Piękna historia, co nie?

Wzory roślinne odnoszą się do budzenia sił witalnych – zarówno w obdarowanym jak i na jego polach. Mogą się też pojawić wzory drzewa życia, kwiaty, chmury, deszcz i bogink. Jeśli chcesz jak wyglądały i przeczytać o nich więcej, zajrzyj na te dwie ściągawki tu i tu. A jeśli interesuje Cię temat pisanek z Lubelszczyzny to polecam Ci tą stronę tutaj.  

A dla Ciebie? Czym jest dekorowania pisanek?

Miłym przerywnikiem pomiędzy robieniem sałatki jarzynowej a myciem okien? Czy może myślisz sobie o tym, że włączasz się w tradycję mającą ponad 5 tysięcy lat? 

Dla mnie  mnie najważniejszym pytaniem jest co Ty byś pisała na jajku. Jakie dla Ciebie jest aktualne życzenie przyjmująć, że narysowane na jajku może się spełnić? Jak byś na serio wzięła magiczne możliwości jajka, które całą swoją moc realizacji skupi na Twoim marzeniu? Co takiego byś napisała? Jakim symbolem? Jakim kolorem? Czego sobie życzysz w ten świąteczny czas mówiący o odnowie i odrodzeniu, które jeszcze będzie dodatkowo podbite super mocną pełnią w wadze

Jestem bardzo ciekawa. Jeśli się zdobędziesz na takie współczesne pisanki pochwal się koniecznie przesyłając mi zdjęcie! Jeśli nie chcesz do swoich eksperymentów używać prawdziwych jaj to mam też propozycję prowegańską – drewniane jajka, które pięknie maluje się kredkami akwarelowymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapis do newslettera

Proszę czekać

Dziękuję za zapisanie się :)