Blog

Totemiczne Lalki Mocy

( words)
-

Totemiczne Lalki Mocy pojawiły się nagle w 2020 roku

Pierwsza przyszła do mnie we śnie. Druga w medytacji u znajomej. Trzecia powstała sama z siebie, kiedy siadłam do pracy przy Lalkach Mocy.

Czym są Totemiczne Lalki Mocy?

Swoją formą i działaniem wykraczają poza kanon Tradycyjnych Lalek Słowiańskich. Jedna z nich ma czarne oblicze, a inna korzenie zamiast nóg. Zakładając, że kultura tradycyjna odpowiada na bieżące potrzeby ludzi, Lalki Totemiczne musiały się w końcu pojawić. Nasz obecny świat znacznie różni się od tego, w którym powstawały dawne motanki. Realia mieszkańca Białoruskiej wsi 100 czy 300 lat temu nie były tym samym, czym żyje współczesny człowiek.

Dlaczego Totemiczne?

Słowo totemiczny oznacza relację człowieka z mitycznym przodkiem czy pomocnikiem. Może to być zwierzę lub roślina. Czasami mogą to być zjawiska ze świata przyrody takie jak Słońce, Księżyc, Las, Ocean, Góra. Pisząc je dużą literą odwołuję się do kultur tradycyjnych, gdzie zwierzęta, rośliny, skały i żywioły były traktowane jako krewni ludzi.   

A jak teraz z nimi pracować?

Współcześnie możemy potraktować je tak dosłownie jak przedstawicie dawnych kultur tradycyjnych albo skupić się na jakościach, jakie mają te zjawiska–totemy, które wzywamy na pomoc. W kontekście Lalek Mocy, powołując je, zapraszamy konkretną jakość do naszego życia, która jest nam aktualnie potrzebna. Totem ma za zadanie nas wspierać i pomagać. Jest pewnego rodzaju pryzmatem, przez który możemy obserwować przychodzące wydarzenia. Totemiczna Lalka Mocy może być też swoistą wskazówką w sytuacji dylematu.

Jak się zjawiają? Skąd przychodzą?

Niektóre zjawiają się we śnie, inne w medytacji. Jeszcze inne ot tak, po prostu, bez zapowiedzi. Jak przychodzi wizja, myśl, czy znak, to wtedy wiem, że to to.

To trochę jak z nadawaniem imienia. Nie wiesz, jakie nadasz, i trudno się zdecydować przed tym, gdy w końcu zobaczysz nowonarodzoną osobę. I nagle coś klika i jest. I już od dziś to nie “dziecko” tylko Renatka. Czy Miron. Chyba każdy z nas miał takie doświadczenie w życiu jak nadanie imienia człowiekowi, zwierzęciu czy przedmiotowi. Imiona przychodzą w taki właśnie zaskakujący sposób. Tak jest też z Totemicznymi Lalkami Mocy.

Pierwszą Totemiczną Lalką Mocy, która do mnie przyszła, była Czarna Perła – Przewodniczka Przemijania.

Jest ona dwustronną lalką, której zadaniem jest pomoc w przeminięciu trudnych wydarzeń w życiu i wyciągnięciu z nich tego, co jest dla nas cenne. Jej nauka brzmi – bierz to, co jest dla Ciebie przydatne w dalszej drodze, a resztę przemiń.

Jedna strona tej lalki jest cała czarna z wyjątkiem sześciu pereł przyszytych do jej sukni i dłoni. To właśnie te małe połyskliwe klejnoty i ich ograniczona ilość pomagają nam zadecydować jakie z elementów minionych wydarzeń są dla nas cenne i do zabrania na dalszą drogę. Więcej o Czarnej Perle będzie można przeczytać niebawem tutaj.

Drugą Lalką Totemiczną była Dziewczynka Nietoperzynka.

Przyszła do mojej znajomej w medytacji a kiedy trafiła gotowa do jej rąk zobaczyłam jak łza wzruszenia płynie jej po policzku. Jest to Lalka, która ma pewne cechy nietoperza, ale jest też małą dziewczynką.

Dokładny sens tej lalki na pewno odkryje osoba, dla której została powołana. Jak dla mnie jej mocą jest słyszenie tego, czego ludzkie ucho nie wychwytuje. Słyszeniem całą sobą. Nietoperze mają również niezwykłą zdolność omijania przeszkód w ciemności. Ale nade wszystko wydaje mi się cenna ich zdolność patrzenia na świat z innej perspektywy. Jak dla mnie to właśnie do tego zaprasza Nietoperzynka.

Minotaur, a właściwie smutny pan z głową byka.

Ten rogaty mężczyzna przyśnił się małej, dziewięcioletniej dziewczynce. Postać ze snu bardzo tęskniła za swoją mamą, więc śniąca wzięła ją za rękę i zaprowadziła do rodzicielki.

Bardzo poruszył mnie ten sen i z radością wykonałam dla Małej jej Minotaura. Wręczając go spytałam jej mamy czy wie, że w kulturze minojskiej Minotaur był wzorcem pokojowego mężczyzny, który pomaga w transformacji i inicjacji (dopiero Grecy zrobili z niego krwiożerczego potwora). Obie, i matka i córka. nic o tym nie wiedziały. Więcej o pokojowych wzorach męskich pojawi się wkrótce tu.

Korzonka przyszła w czasie mojej pracy z tematem zakorzenienia się.

Szukałam wtedy wsparcia w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Chciałam, żeby mnie wpierała w znalezieniu źródła siły i mocy.

Korzonka może dla różnych osób znaczyć coś innego. Dla jednych potrzebna jest w zatrzymaniu się i budowaniu swojego kawałka świata. Dla innych może być wsparciem w szukaniu odpowiedzi o własne korzenie, historię pochodzenia i przynależność.

Jej długie kłącza, wychodzące z miejsca nóg, są dla mnie przypomnieniem, jaką ogromną moc mają korzenie. Parafrazując to właśnie korzenie dają nam możliwość wzrastania wysoko do nieba. Więcej o Korzonce opowiem w tym tekście niebawem.

Jak mogą nam służyć Totemiczne Lalki Mocy?

Jedne z nich zjawiły się w bardzo jasnym celu i skończonej formie. Taką Lalką jest na pewno Czarna Perła – Przewodniczka Transformacji. Inne pojawiają się zaczynając od ujawnienia swojej formy, a do odkrycia ich przesłania potrzeba czasu i zaangażowania osoby, która daną Lalkę powołuje czy dostaje.

Inne jakości ma Czarna Pszczoła a inne Minotaur czy Nietoperzynka. Lalki Totemiczne przychodzą, by odpowiedzieć na konkretną potrzebę, a ich jakości odzwierciedlają się w ich cechach charakterystycznych.

Każda Totemiczna Lalka Mocy przynosi inne jakości i znaczenie.

A to dopiero początek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapis do newslettera

Proszę czekać

Dziękuję za zapisanie się :)