Praca z Głosem

Uwaga: obecnie wszelkie działania warsztatowe pracy z głosem są wstrzymane na czas nieokreślony.

Co masz do odkrycia w swoim głosie?

Większości z nas głos towarzyszy na co dzień. To właśnie pierwszy krzyk oznajmił nasze przyjście na świat. Szeptem wypowiadamy życzenia, wołamy z drugiego końca mieszkania, krzyczymy przy oparzeniu wrzątkiem. Zabieramy głos na zebraniach, „dajemy słowo” przysięgi i „rzucamy słowa na wiatr”.

Kasia Dorota. Foto. Agara Maziarz
Kasia Dorota, foto: Agata Maziarz

Czy zdarzyło ci się zawołać i zamiast własnego głosu usłyszeć urywany dźwięk brzmiący jak zachłyśnięcie lub zdławiony szept? Czy podczas wspólnego śpiewania pozwalasz sobie tylko poruszać ustami, by nie było cię słychać? A może ktoś ci kiedyś powiedział, że brzydko śpiewasz? Czy głos Ci drży, gdy obawiasz się, że to, co mówisz, może zostać źle przyjęte? A może gardło ci się zaciska kiedy chcesz powiedzieć coś trudnego? Czy zwracano Ci uwagę, że mówisz za cicho lub niewyraźnie?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości wobec swego głosu, świetnie Cię rozumiem. Mój głos był kiedyś cichy i stłamszony. W trudnych lub stresowych sytuacjach nie miałam pewności czy nie „wystawi mnie do wiatru” i tchórzliwie nie schowa się do środka wtedy kiedy będę go potrzebować.

Teraz już jest wolny i mogę na niego liczyć. Pragnę podzielić się z Tobą moim doświadczeniem drogi do odzyskania głosu. Bo przecież każdy z nas przychodzi na świat z silnym  i otwartym głosem a dopiero z czasem jesteśmy uczeni by go ukrywać, ściszać, chować. Wielu z nas pewnie słyszało, że za głośno się śmieje czy śpiewa.

Pomagam na nowo odkryć swój głos.

Warsztaty pracy z głosem
Warsztaty Mój Głos w ramach letniej akcji Jalla na Trawę!

Obecnie, nawet w trudnych sytuacjach mój głos zachowuje swą siłę i moc. Poznałam jego niepowtarzalną barwę i możliwości. Wiem, jak jeszcze mogę go używać i jak go ćwiczyć. Ale nie była tak zawsze.

Do pracy z głosem zainspirowała mnie fascynacja śpiewem tradycyjnym. W 2010 roku pojechałam pierwszy raz na Podlasie, na letnie warsztaty w ramach Letniej Szkoły Muzyki Tradycyjnej by nauczyć się śpiewać otwartym głosem. Bardzo chciałam śpiewać tak jak dziesiątki pokoleń kobiet przede mną.

To właśnie tam, podczas pierwszej lekcji śpiewu,  na łące pomiędzy polem pszenicy i brzegiem Bugu, uświadomiłam sobie zaskakujące trudności związane z wydobyciem i otwarciem mojego głosu. Im bardziej chciałam głos wydobyć, tym bardziej się chował. Nie wiedziałam, dlaczego tak się dzieje.

Praca z głosem i ciałem

warsztaty pracy z głosem
warsztaty pracy z głosem podczas Kobiecej Majówki w Toskanii

Współcześnie przyzwyczailiśmy się do przekazania treści opracowane przez umysł za pomocą głosu zapominając, że jest on w całości osadzony w ciele i emocjach.

Twój głos czerpie swą siłę i piękno z twojej przepony, mięśni brzucha, strun głosowych, oddechu a nawet postawy ciała. Jest ekspresją twojego ciała. Będąc niemowlętami wyrażamy się przez otwarty głos nie znając jeszcze ani języka, ani kultury, której nauczą nas kolejne lata życia. W trakcie socjalizacji często tracimy tą naturalną relację z własnym głosem.

Sposób na odblokowanie swojego głosu znalazłam właśnie w pracy z ciałem metodą analizy bioenergetycznej. Jej twórca, Alexander Lowen, amerykański psychoterapeuta, był jednym z prekursorów łączenia ćwiczeń fizycznych z psychoanalizą.

Dzięki uczestnictwu na zajęcia a z czasem asystowaniu, odkryłam głębokie połączenia między ciałem , emocjami a głosem. Rozbudziło to moją ciekawość i nakierowało na poszukiwanie ćwiczeń, które mogły by wesprzeć proces otwierania głosu. Byłam zdumiona, jak szybko pojawiają się ich efekty mój głos nabierał piękna i mocy. Widziałam już, jak krzyknąć bez „zdzierania” gardła i jak być słyszaną wśród innych głosów.

Mój Głos – warsztaty pracy z głosem

Plakat warsztatów Mój Głos
Warsztaty pracy z głosem w ramach wpsółpracy z Jalla – uwolnij ciało

Obecnie prowadzę cyklicznie warsztaty grupoweMój Głos”, w których łączę pracę z ciałem i  ćwiczenia z emisji głosu. Zajęcia organizuję w małych, kameralnych grupach a program jest  przygotowany dla osób będących na samym początku drogi do poznania swojego głosu.

Spotkania w ramach „Mój Głos” zapewnią Ci pracę w atmosferę akceptacji i zabawy co pozwoli łagodnie odwrócić pamięć ciała i zaktualizować skojarzenia dotyczące otwierania głosu. Poznasz ćwiczenia pielęgnujące Twój głos na co dzień a poprowadzi Cię w tym przyjemność i ciekawość eksploracji.

Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych, które potrzebują wsparcia w procesie otwierania głosu. Szczególnie polecane są dla tych, którzy czują trudność w głośnym i donośnym mówieniu, dyskomfort w sytuacji przemówień publicznych lub chcieliby zacząć przygodę ze śpiewem.

Sesje minigrupowe – 3x2x3 –Mój Głos

Wierząc w siłę procesu grupowego a jednocześnie wychodząc naprzeciw osobom, które potrzebują bardziej indywidualnego podejścia do pracy z głosem, stworzyłam propozycję 3x2x3 – Mój Głos . Są to trzy spotkania dwugodzinne dla trzyosobowej grupy. Scenariusz poszczególnych zajęć opracowuję na podstawie indywidulnych potrzeb osób z grupy. Praca w takiej mikro grupie pozwala na dostosowanie tempa zajęć do każdego uczestnika, przyśpieszenie procesu otwierania głosu karzystając jednocześnie ze wsparcia osób z grupy.

Zgłoszenia gotowych trójek przyjmuję przez e-mail. W ten sam sposób możesz zgłosić chęć dołączenia do tworzącej się grupy.

Usłysz Siebie – warsztaty pracy z głosem, ciałem i emocjami.

Usłysz siebie - warsztaty pracy z głosem, ciałem i emocjami.
Plakat z warsztatów Usłysz Siebie!

Dla osób, które chciałyby głębiej wejść w doświadczenie połączenie emocji, ciała i głosu, stworzyłyśmy razem z Ewą Szczech z Moja Żywotność, terapeutką pracującą metodą analizą bioenergetyczną, autorski program warsztatów Usłysz Siebie.

Scenariusz warsztatu jest tak ułożony, by stworzyć przestrzeń uczestnikom do odkrycia indywidualnych wzorów i zależności pomiędzy ciałem, emocjami i głosem. Na nowo uczymy się oddawać głos emocjom dzięki specjalnie dobranym ćwiczeniom zaczerpniętym z metody pracy z ciałem Lowena.

Rozśpiew i Wstęp do Rozśpiewu

Rozśpiew

Równolegle do poszukiwań najpełniejszego połączenia pracy z ciałem i głosem rozwijałam moją fascynację śpiewem tradycyjnym. Od 2015 roku organizuję w Muzeum Etnograficznym w Krakowie cykl warsztatów śpiewu dla dorosłych pod tytułem Rozśpiew. Cyklicznie zapraszam do prowadzenia zajęć nauczycieli z całej Polski, pasjonatów, którzy prowadząc własne badania terenowe potrafią również opowiedzieć o śpiewie w kontekście zwyczajów, rytuałów i tradycji.

Powstała również wersja popołudniowych spotkań w tygodniu dla tych wszystkich, którzy potrzebują wolniejszego oswajania się ze śpiewem – czyli Wstęp do Rozśpiewu.

Jeśli chcesz być na bieżąco z wydarzeniami około muzycznymi i śpiewaczymy, które organizuje w Muzeum Etnograficznym, zapraszam do dołączenia się do grupy na Facebooku.

Jeśli interesuje Cię któryś z warsztatów śpiewaczych czy pracy z głosem i emocjami, koniecznie napisz do mnie e-mail z tytułem: śpiew.

Wpiszę Cię na listę osób, którym wysyłam wiadomości o wydarzeniach związanych ze śpiewem i pracą z głosem.

Zapis do newslettera

Proszę czekać

Dziękuję za zapisanie się :)